Se reia odiseea camerelor agricole

109
1 min citire
Nici bine nu s-au stabilit detaliile pentru alegerile care sunt programate pe 12 septembrie, pentru Camera Agricolă Constanța, că deja se anunță o nouă amânare. 
Președintele Traian Băsescu a afirmat ieri că atunci când vor ajunge la Președinție actele normative privind camerele agricole, le va retrimite Parlamentului, pe motiv că s-a distorsionat scopul înființării camerelor agricole. "Înființarea camerelor agricole private este singura soluție de consolidare a activității producătorilor agricoli, a fermierilor, la nivelul județelor. Din păcate, legea a fost amânată la intrarea în vigoare cu șase luni, anul trecut, iar anul acesta, cu o nouă ordonanță de urgență, practic, legea a fost desfigurată și a recreat condițiile de politizare a camerelor agricole. Cred că acest lucru trebuie rezolvat. În orice caz, când vor ajunge la mine ordonanțele de urgență, le voi retrimite înapoi în Parlament, pentru că s-a distorsionat scopul înființării camerelor agricole. S-a vrut prin legea emisă să se dea agricultorilor posibilitatea de a-și asigura consultanța și de a se consolida în cooperarea lor la nivelul fiecărui județ și la nivel național, iar acum s-a ajuns la prefectul care organizează adunările de constituire", a declarat Traian Băsescu în cadrul unui eveniment pe teme agricole.
Așadar, dacă actele normative vor fi retrimise Parlamentului, alegerile de la nivel local vor fi și ele amânate cel puțin câteva săptămâni, asta în cel mai bun caz. 

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Articole pe aceeași temă

Pagina a fost generata in 0.0325 secunde