Volumul lucrărilor de construcții a scăzut cu 25,3% în octombrie 2009

263
< 1 min citire
În luna octombrie 2009, volumul lucrărilor de construcții a scăzut cu 4,4%, față de luna septembrie 2009, scădere evidențiată pe următoarele elementele de structură: lucrările de întreținere și reparații curente (-21%) și lucrările de reparații capitale (-3,9%). La lucrările de construcții noi s-a înregistrat o creștere cu 2%.
Pe tipuri de construcții, volumul lucrărilor de construcții a scăzut astfel: la clădirile rezidențiale cu 12,6%, la clădirile nerezidențiale cu 2,6% și la construcțiile inginerești cu 2,3%.
Față de luna corespunzătoare a anului precedent, volumul lucrărilor de construcții a scăzut cu 25,3%. Pe elemente de structură s-au înregistrat scăderi la toate componentele astfel: lucrările de construcții noi (-26,7%), lucrările de reparații capitale (-24,5%) și lucrările de întreținere și reparații curente (-20,7%).
Pe tipuri de construcții, volumul lucrărilor de construcții a scăzut la clădirile rezidențiale (-50,5%), clădirile nerezidențiale (-34,3%) și construcțiile inginerești (-4,5%).

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Articole din aceeași secțiune

Pagina a fost generata in 0.0692 secunde