Alarmă printre deținuții de la Poarta Albă!

509
1 min citire
Alarmă printre deținuții de la Poarta Albă! - d1d39169296da8831511eb37a5cb73ea.jpg
Vineri dimineață, între orele 5,30 - 10, în penitenciarele din România a avut loc un exercițiu de alarmare, pentru a preveni producerea posibi-lelor evenimente, cu consecințe deosebit de grave, în care sunt  implicate persoanele condamnate la pedepse privative de libertate din sistemul penitenciar.
Exercițiul a constat în antrenarea personalului prin crearea a două situații ipotetice, respectiv evadarea din interiorul locului de deținere și incendiu, precum și în efectuarea unei percheziții generale parțiale. Potrivit purtătorului de cuvânt de la Penitenciarul de Maximă Siguranță Poarta Albă, inspector Gabi Botezan, exercițiul de la Constanța s-a desfășurat normal, fără a fi înregistrate incidente.
Potrivit unui comunicat al Agenției Naționale a Penitenciarelor (ANP), în cursul anilor 2008, 2009 și 2010 au fost dispuse în permanență exerciții de alarmare a unităților penitenciare, atât din aceeași zonă geografică, cât și  din zone geografice diferite.
În ultima perioadă de timp s-a constatat o creștere a numărului evenimentelor negative; numai în cursul lunilor septembrie și octombrie 2010, în sistemul penitenciar s-au produs: o evadare, o tentativă de evadare, o fugă de sub escortă a unui minor sancționat cu măsura internării într-un centru de reeducare, patru părăsiri ale punctelor de lucru și o răzvrătire.
Din analiza cauzelor și împrejurărilor producerii acestor evenimente deosebit de grave, dar și a modului de gestionare a acestora a reieșit o serie de carențe în activitatea personalului, pentru înlăturarea cărora s-au luat mai multe măsuri, printre care și activitatea care s-a derulat vineri, spun reprezentanții ANP.

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Articole din aceeași secțiune

Pagina a fost generata in 0.0363 secunde