Amendați după ce au scuipat coji de semințe pe jos

323
1
Amendați după ce au scuipat coji  de semințe pe jos - amendati-1507563297.jpg
Luna octombrie este cunoscută în municipiul Constanța ca fiind luna curățeniei. Astfel, în perioada 1 - 7 octombrie, polițiștii locali au acționat cu preponderență în parcuri, zonele adiacente centrelor comerciale și cartierelor de blocuri pentru respectarea HCL 184/2013, privind îmbunătățirea activităților de gospodărire, protecția mediului, întreținere și înfrumusețare.

Vizați au fost cei care aruncă resturi de țigară, hârtii, ambalaje, coji de semințe și resturi alimentare pe domeniul public. Polițiștii locali au aplicat 14 sancțiuni contravenționale în valoare de 2.400 lei. Persoanele surprinse și-au recunoscut fapta și au înțeles ca, pe viitor, să adopte o conduită care să respecte mediul înconjurător.

După dispunerea măsurilor legale polițiștii locali au discutat și cu celelalte persoane aflate la fața locului pe linia curățeniei orașului. Acțiunea va continua și săptămâna viitoare. 

Articole pe aceeași temă

Pagina a fost generata in 0.5308 secunde