Aproape 1.000 de accidente rutiere la Constanța, de la începutul anului

194
< 1 min citire
Reprezentanții Serviciului Poliției Rutiere Constanța spun că perioada lunilor septembrie-octombrie este caracterizată de recoltarea produ-selor agricole, pe acest fond putân-du-se înregistra o creștere a afluxului de autovehicule în zonele cu specific, deci și a problematicii rutiere.
"În urma analizei dinamicii accidentelor rutiere realizate la nivelul Serviciului Rutier Constanța, în anul 2012 a rezultat faptul că în primele 9 luni ale anului s-a înregistrat un total de 992 accidente (cu 62 mai puține față de aceiași perioadă a anului 2011), din care 141 au fost accidente grave de circulație (cu 7 mai puține față de aceiași perioadă a anului 2011), din care a rezultat decesul a 61 de persoane, 103 persoane fiind rănite grav și 77 rănite ușor, iar 851 au fost accidente ușoare, soldate cu 1078 persoane rănite ușor. 
În anul 2012, în mediul rural a fost înregistrat un număr de 361 accidente rutiere, reprezentând 36,3% din numărul total de accidente înregistrate la nivelul județului Constanța, cu un plus 2,9% față de anul precedent", spun polițiștii.
Principalele cinci cauze generatoare de accidente rutiere în anul 2012 au fost neacordarea de prioritate auto, indisciplina pietonală, neacordarea de prioritate pietonilor, viteza neadaptată la condițiile de drum și nerespectarea distanței între vehicule.

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Articole pe aceeași temă

Pagina a fost generata in 0.032 secunde