Beat la volan, a părăsit locul accidentului

496
1 min citire
A condus băut o mașină înmatriculată în Franța, a lovit un Mercedes și apoi a fugit de la fața locului.
Sâmbătă, în jurul orei 21:10, Virgil Costel Bușu, în vârstă de 33 de ani din Mangalia, a intrat în atenția polițiștilor Serviciului Rutier Constanța după ce a fost protagonistului unui accident ușor petrecut în Limanu. În urma testărilor cu aparatul Drager, s-a stabilit o valoare de 1,04 gr./l alcool pur în aerul expirat.
Din primele cercetări reiese faptul că individul se afla la volanul autoturismului cu numărul 424ABI93, înmatriculat în Franța, conducând pe strada Mangaliei din comuna Limanu. La un moment dat, individul a intrat în coliziune cu un Mercedes înmatriculat CT 51 CSS, condus de Ionuț Cosmin Sava, care circula regulamentar. Vinovatul, Virgil Bușu, a fugit de la locul accidentului înainte ca echipajele de poliție să sosească.
Ulterior, el a fost identificat de polițiști, iar în urma alcooltestului s-a stabilit o valoare de 1,04 gr./l alcool pur în aerul expirat.
Suspectului i s-au prelevat, totodată, și probe de sânge, care au fost trimise specialiștilor, pentru stabilirea alcoolemiei.
În caz, agenții de poliție au întocmit dosar penal pentru conducere sub influența alcoolului și părăsirea locului accidentului fără încuviințarea organelor de poliție.

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Articole din aceeași secțiune

Pagina a fost generata in 0.03 secunde