Bricul Mircea duce un sobor de preoți la Muntele Athos

262
2
< 1 min citire
Bricul Mircea duce un sobor de preoți la Muntele Athos - briculmircea-1374249333.jpg
Peste o sută de studenți militari au urcat, vineri dimineață, la bordul navei școală "Mircea". Majoritatea dintre ei sunt în primul lor voiaj.
Nava școală "Mircea" efectuează, în perioada 19 iulie - 3 august, marșul anual de instrucție cu cadeții Academiei Navale "Mircea cel Bătrân" și Școlii Militare de Maiștri a Forțelor Navale "Amiral Ioan Murgescu".
Pe timpul acestui marș, bricul "Mircea" va face escale în porturile Istanbul (Turcia) și Salonic (Gre-cia). Alături de cadeții români, la bordul navei-școală se vor instrui și câte doi cadeți din Turcia, Polonia și Bulgaria.
De asemenea, împreună cu studenții pe bric s-a îmbarcat și un sobor de preoți, împreună cu Mitropolitul Moldovei, ÎPS Teofan. Aceștia urmează să ajungă la Muntele Athos. De altfel, este pentru prima dată, după 90 de ani, când un sobor de preoți pleacă pe mare către Muntele Athos. 

Comentează știrea

marcu
20 iulie 2013
atentie

Aoleu, sa nu se scufunde bricu', ca pacatele popilor sunt grele, tare. Si nu-i tineti impreuna cu cadetii, sa nu-i invete la prostii pe copiii aia.

marinaru'
20 iulie 2013
Mocangii

Va plimbati pe banii statului nesimtitilor

Articole din aceeași secțiune

Pagina a fost generata in 0.0332 secunde