Curtea de Apel București a amânat, ieri, pentru 24 ianuarie 2008, procesul în care Mustafa Tartoussi, Muhkles și Mahmoud Omar au fost trimiși în judecată de procurorii DIICOT în dosarul privind fuga din țară a lui Omar Hayssam.
La termenul de ieri, avocatul lui Omar Hayssam, Ion Cazacu, a depus o cerere de amânare pentru im-posibilitate de prezentare și pentru pregătirea apărării. "Nu sunt în țară la acest moment și din acest motiv nu am putut fi prezent", a declarat Cazacu. De asemenea, Muhkles și Mahmoud și-au angajat încă un avocat, pe Alice Drăghici, care a solicitat și ea termen pentru pregătirea apărării.
Înalta Curte de Casație a decis, pe 6 decembrie, ca Mustafa Tartoussi să fie judecat în stare de libertate în dosarul privind fuga lui Omar Hayssam.
Tartoussi a susținut în fața instanței că nu i-a oferit în niciun fel sprijin lui Omar Hayssam în momentul în care acesta a părăsit țara la bordul vasului Iman T. Mustafa Tartoussi, inculpat în dosarul fugii lui Omar Hayssam, alături de frații sirianului, Mukles și Mahmoud, a explicat judecătorilor instanței supreme că el era agent naval, nu comandantul vasului la bordul căruia a părăsit țara Hayssam.
Tartoussi a mai spus că nu vrea să părăsească țara, arătând că, la un moment dat, când doi ofițeri au venit la biroul său pentru a-i înapoia pașaportul, el a refuzat să ia documentul, semnând și un proces-verbal în acest sens. Față de Tartoussi s-a pus în mișcare acțiunea penală în luna martie 2007 sub aspectul săvârșirii, în circumstanțe agravante, a infracțiunii de înlesnire a ieșirii din țară a unei persoane despre care se cunoștea că este cercetată pentru fapte de terorism.