O femeie din Cernavodă a anunțat polițiștii din localitate că fiica ei a plecat la școală și nu s-a mai întors acasă. Victoria Vereș spune că, în cursul zilei de marți, fiica sa, Doinița Vereș, de 17 ani, a plecat de la domiciliu la Grupul Școlar Industrial Energetic Cernavodă, unde este elevă în clasa a XI-a, și nu a mai revenit acasă.
Din cercetări a reieșit că în ziua de 18 februarie, femeia s-a certat cu fiica sa din cauza unei sume de bani împrumutate de cea din urmă, iar în ziua de 19 februarie, minora a plecat la școală.
Acolo s-a întâlnit cu o colegă, căreia i-a spus că se certase cu mama sa și că intenționează să plece de acasă la o verișoară din județul Buzău, însă nu a ajuns la aceasta.
În momentul plecării de acasă, fata era îmbrăcată cu o pereche de pantaloni tip blue-jeans, de culoare neagră, un hanorac de culoare neagră, cizme lungi negre din piele întoarsă, având asupra sa un rucsac de culoare gri.
De asemenea, s-a stabilit că minora era o persoană necomunicativă și că la data dispariției avea asupra sa cartea de identitate și un telefon mobil marca Samsung.
Minora are o înălțime de aproximativ 1,68 m, constituție altletică, păr șaten, lung până sub umăr, cu șuvițe vopsite blond, ochi căprui si sprâncene pensate. Pe obrazul stâng prezintă o aluniță cu diametrul de 0,2 mm.
Cei care pot da relații despre această minoră pot suna la 112 sau la cea mai apropiată secție de poliție.