Peste 700 de kilograme de flori de mină au fost reţinute în vamă

172
1 min citire
Peste 700 de kilograme de flori de mină au fost reţinute în vamă - flori-de-mina-poza-1730480946.jpg
ITPF Sighetu Marmaţiei informează că în proximitatea Punctului de Trecere a Frontierei Petea a fost oprit un autoturism care avea ataşată o semiremorcă, ambele vehicule înmatriculate în ţară, la volanul maşinii fiind un maramureşean în vârstă de 34 de ani.
"Poliţiştii de frontieră i-au solicitat conducătorului auto documentele personale şi actele maşinii, iar la controlul sumar al vehiculelor au constatat că maşina şi semiremorca erau încărcate cu mai multe cutii în care se aflau flori de mină, de diferite dimensiuni. Pentru continuarea verificărilor, maşina şi persoana au fost conduse la sediul Serviciului Teritorial al Poliţiei de Frontieră Satu Mare. Şoferul a declarat că intenţiona să iasă din ţară cu florile de mină în mijlocul său de transport pentru a ajunge la o expoziţie în Cehia, însă nu a putut prezenta poliţiştilor de frontieră documentele privind provenienţă bunurilor şi nici dovada că acestea nu fac parte din patrimonial cultural naţional", precizează sursa citată, relatează stirileprotv.ro
Întreaga cantitate de flori de mină, 765 de kilograme, cu o valoare estimată la 20.200 euro, a fost ridicată de poliţiştii de frontieră în vederea continuării cercetărilor.
Totodată, în cauză au fost întocmite acte premergătoare începerii urmăririi penale pentru săvârşirea infracţiunii de tentativă la efectuarea de operaţiuni de export ilegal privind protejarea patrimoniului cultural naţional mobil.

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!
Pagina a fost generata in 0.03 secunde