Polițiștii au luat la puricat centrele de colectare a fierului vechi

483
2 min citire
Polițiștii constănțeni au controlat, vineri, mai multe puncte de lucru ale centrelor de colectare a deșeurilor metalice reciclabile pentru a verifica respectarea dispozițiilor legale în materie.
În urma analizei situației operative, a depistărilor făcute de polițiști, precum și a sesizărilor primite de la RAJA, privind fenomenul sustragerilor capa-celor de canalizare de pe raza municipiul Constanța, s-a constatat faptul că în ultima perioadă s-a evidențiat o amplificare a acestui gen de fapte.
Astfel, vineri, în intervalul orar 8 - 12, la nivelul municipiului Constanța a fost organizată și desfășurată de Poliția Municipiului Constanța o acțiune, la care au participat polițiști din cadrul celor cinci secții, ce a vizat punctele de colectare a fierului vechi de pe teritoriul de competență al Secției 5 Poliție.
Din constatările anterioare, precum și din datele deținute de polițiști, rezultă faptul că sustragerile de componente metalice sunt comise în scopul comercializării la Centrele de colectare a deșeurilor metalice reciclabile.
Pe parcursul derulării acțiunii, polițiștii au pus în vedere administratorilor acestor centre să nu achiziționeze și să anunțe poliția ori de câte ori la punctele de lucru sunt prezentate spre valorificare astfel de componente metalice.
În urma acțiunii au fost verificate un număr de 31 puncte de lucru ale Centrelor de colectare a deșeurilor metalice reciclabile, au fost constatate 3 infracțiuni și a fost aplicată o sancțiune.
Nereguli găsite
La o unitate comercială, administrată de către o fe-meie de 61 de ani, din Constanța, au fost găsite trei adeverințele de plată care nu sunt înregistrate în borderoul de achiziție și în nota de recepție, respectiv fișa de magazie.
La un alt punct de lucru, administrat de către o femeie de 44 de ani, din Constanța, au fost identificate 22 bucăți tablă galvanizată, ce provin din decopertările ilegale ale conductelor de transport agent termic și care nu au fost înregistrate în evidențele societății.
Polițiștii Secției 5 au prins în flagrant pe Irinel M., de 37 de ani, din Constanța, care a sustras, din incinta unui autotren ce se afla parcat la intersecția străzii Caraiman cu bulevardul 1 Mai Vechi, două vane metalice, cu scopul de a le valorifica.
Prejudiciul a fost recuperat și predat părții vătămate, iar celui în cauză i s-a întocmit dosar penal.

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Articole din aceeași secțiune

Pagina a fost generata in 0.0289 secunde