Studentul care i-a dat foc profesorului său se întoarce acasă

300
1
< 1 min citire
Studentul care i-a dat foc profesorului său se întoarce acasă - studentul-piroman-1738952193.jpg
La data de 7 februarie, magistrații Tribunalului Constanța au admis cererea formulată de Andrei Oniscu, înlocuind astfel măsura arestării preventive cu măsura preventivă a arestului la domiciliu, pentru o durată de 30 de zile.
Decizia a fost deja contestată, urmând să se pronunțe instanța superioară.
Reamintim că, la data de 27 iunie, în incinta Facultății de Matematică și informatică din cadrul Universității „Ovidius” din Constanța, un student, în vârstă de 22 de ani, a aruncat spirt pe profesorul lui de matematică, după care i-a dat foc cu o brichetă.
În urma incidentului, profesorul a suferit vătămări corporale minore, la nivelul piciorului, însă tânărul a fost arestat și este cercetat pentru săvârșirea infracțiunii de tentativă de omor, fiind trimis în judecată la data de 19 iulie.
Precizăm că trimiterea în judecată reprezintă o etapă în cadrul procesului penal, reglementată de Codul de procedură penală, care nu poate în nicio situație să înfrângă prezumția de nevinovăție de care se bucură oricare justițiabil.

Comentează știrea

Cineva
11 februarie 2025

Doamne ajuta, bine ca a scapat in sfarsit, e prieten cu mine si chiar asteptam stirea asta❤️

Articole pe aceeași temă

Pagina a fost generata in 0.0441 secunde