Transport ilegal de pește la Năvodari

315
< 1 min citire
Polițiștii de frontieră din cadrul Gărzii de Coastă au depistat doi cetățeni români care transportau cu un autoturism cantitatea de aproximativ 200 kilograme de pește fără a avea documente de proveniență.
Sâmbătă, 28 aprilie, în jurul orei 09.30, polițiștii de frontieră din cadrul Gărzii de Coastă au acționat în zona de competență a P.P.F. Midia Năvodari pe linia prevenirii și combaterii braconajului piscicol, ocazie cu care au oprit pentru control un autoturism marca Dacia, înmatriculat în Constanța, în care se aflau doi bărbați de 34 și respective 33 de ani, din localitatea tulceană Tariverde.
În interiorul autoturismului a fost descoperită cantitatea de 199 kg pește din speciile crap, șalău și caras, pentru care cei doi nu au putut prezenta documente de proveniență.
Întreaga cantitate de pește, în valoare de peste 700 lei, a fost ridicată și predată spre valorificare unei societăți comerciale de profil.
Pe numele persoanelor în cauză au fost întocmite actele premergătoare începerii urmăririi penale sub aspectul săvârșirii infracțiunii de "deținerea, transportul sau comercializarea fãrã documente legale a peștelui, icrelor ori produselor din pește obținute din pescuit", faptă prevăzută și sancționată de art. 64, lit. j din O.U.G. 23/2008 modificată și aprobată prin Legea 317/2009.

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Articole din aceeași secțiune

Pagina a fost generata in 0.0301 secunde