Amet Ibazer, de 34 de ani, din Făurei, multirecidivist, a fost trimis, ieri, în judecată de procurorii constănțeni pentru comiterea infracțiunilor de tentativă la omor calificat și deosebit de grav și ultraj contra bunelor moravuri și tulburarea liniștii publice.
În sarcina lui Ibazer s-a reținut că, la data de 4 august 2010, fiind în stare de ebrietate, s-a răzbunat pe patronul și pe fiul acestuia, Sali Rustem, respectiv Genghiz Rustem, rude ale sale, pentru că nu a mai fost servit cu băuturi alcoolice la barul situat pe strada Arțarilor nr. 16, din Medigidia, într-un mod cu totul și cu totul neobișnuit. El i-a stropit pe cei doi cu benzină, iar apoi le-ar fi dat foc, deși în imediata apropiere se afla un rastel cu 24 de butelii de aragaz și exista un mare risc de explozie. După comiterea faptei, inculpatul ar fi încercat să influențeze martorii oculari, creând scenariul potrivit cu care cele două persoane s-ar fu accidentat la aprinderea focului la un grătar.
Săptămâna trecută, magistrații de la Curtea de Apel Constanța au dispus punerea în libertate a individului, motivul esențial fiind că la dosarul cauzei nu ar exista dovezi suficiente că Ibazer a comis fapta respectivă.
Dosarul a fost trimis pe rolul Tribunalului Constanța, care urmează să stabilească primul termen de judecată.