Un tânăr cu probleme psihice a alertat inutil polițiștii

486
1 min citire
Polițiștii de la Secția 3 au intrat în alertă după ce, marți seara, în jurul orei 22,30, Gabriel Pintilie, de 20 de ani, din comuna Brăhăsești, județul Galați, a reclamat că a fost tâlhărit de persoane necunoscute.
În urma efectuării cercetărilor, oamenii legii au stabilit că, în noaptea de 20 spre 21 ianuarie, pe fondul consumului de alcool, tânărul a încercat să se sinucidă, provocându-și mai multe plăgi la nivelul antebrațelor.
El nu a reușit să-și pună capăt zilelor și, de supărare, în seara zilei de 22 ianuarie, a băut mai multe pahare cu alcool.
La scurt timp, bărbatul s-a dus în zona Cazinoului din Constanța și s-a urcat pe stabilopozi, alunecând în apă.
Când a ieșit la suprafață, a fost văzut de un grup de tineri cărora le-a spus că a fost aruncat în apă de un individ necunoscut și deposedat de bani și telefonul mobil.
Mai mult, el s-a dus și la Poliție, unde le-a spus anchetatorilor aceeași poveste, respectiv că a fost tâlhărit de persoane necunoscute, care i-au sustras suma de 200 de lei și un telefon mobil.
În timpul cercetărilor, tânărul a recunoscut că totul nu este decât o închipuire de-a sa. El a menționat că are probleme psihice, acestea fiind accentuate atunci când consumă alcool, comițând gesturi necugetate.
Gabriel Pintilie le-a mai spus polițiștilor că a venit în Constanța în ziua de 20 ianuarie, pentru a-și căuta un loc de muncă.
Tânărul a fost dus, inițial, la Spitalul Clinic Județean de Urgență Constanța, iar ieri a fost transferat la Spitalul de boli psihice de la Palazu Mare.

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Articole din aceeași secțiune

Pagina a fost generata in 0.0319 secunde