Când e să ai noroc...

547
2 min citire
Când e să ai noroc... - 59ae901554062a163c5305099efba20a.jpg
Un tip se trezește dimineața, își face rapid un dușuleț, apoi își fac tacticos o cafea. Înainte de a savura însă își aduce aminte că nu și-a luat ziarul de la ușă. Așa că se duce iute și îl ridică de pe scări. Primul lucru pe care îl face e să se uite pe numerele de la loto, ca să vadă dacă i-au ieșit toate cele șase alese de el. Nu i-a venit să-și creadă ochilor când a observat că i-au ieșit toate cele șase numere! A început să țopăie prin casă, ce mai, nu-și încăpea în piele de fericire.
Amețit de perspective că de acum înainte va trăi ca un nabab, și-a dat seama, totuși, că trebuie să dea o fugă până la serviciu, pe care oricum nu-l suporta! Ajuns în sediul firmei, tacticos nevoie mare, cere urgent să fie primit în audiență chiar de șeful cel mare.
După câteva minute, cererea i se aprobă, iar norocosul intră plin de el în biroul patronului, pe care îl anunță cu o imensă satisfacție că demisionează chiar din ziua respectivă, fără niciun alt comentariu.
Șeful se uită ciudat la el, nici măcar nu se obosește să-l întrebe ce i-a venit, de ce pleacă din firmă așa, tam-nesam? Totuși, îl spune elegant că e alegerea lui și că i-o respectă. Mai mult, îi mulțumește pentru cei peste douăzeci de ani lucrați în firmă și, incredibil, îi mai dă și un bonus de despărțire de 200.000 de euro, având în vedere că firma era tare de tot în top.
Omul, fericit nevoie mare, în drum spre loterie, de unde trebuia să-și ridice marele premiu, face o mică escală la o reprezentanță auto și, stăpân pe el, cumpără cât ai clipi cel mai scump model, în valoare de 200.000 de euro. Când să dea banii, este anunțat că întrucât este clientul cu numărul 1.000.000, potrivit regulilor reprezentanței, primește mașina gratis.
Când e să ai noroc, ai noroc, zice omul bucuros că a rămas și cu cei 200.000 de euro de la firmă și are și un BMW nou nouț. Trece pe la loto, ridică milioanele și pleacă acasă. Stă pe terasă, la o bere și o vede pe soția lui venind acasă, cu bicicleta. Moment în care trece pe stradă o betonieră și o calcă. Asta e, zice omul, când e să ai noroc, ai noroc până la capăt!

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Articole din aceeași secțiune

Pagina a fost generata in 0.0354 secunde