Deputatul Colegiului 5, Zanfir Iorguș, a făcut public raportul activității sale în Parlamentul României. Potrivit documentului, Iorguș a avut în cei aproape patru ani de mandat, 38 de luări de cuvânt, a inițiat 22 de propuneri legislative, a făcut 19 declarații politice și a avut trei întrebări sau interpelări. În plus, spune deputatul democrat-liberal, dintre cele aproximativ 725 de acte normative avizate de Comisia pentru administrație publică, amenajarea teritoriului și echilibru ecologic din care face parte, unul dintre amendamentele existente a fost propus chiar de fostul edil al Mangaliei.
"Țin foarte mult la acest amendament referitor la Legea 50/1991 privind executarea lucrărilor de construcții, prin care s-a întărit autonomia localităților din județ. Astfel, autorizațiile de construcție pentru acele construcții care se fac în comune, pe terenuri intravilane și extravilane, pot fi eliberate de birourile de urbanism din cadrul primăriilor, acolo unde există astfel de birouri. Mulțumită acestei modificări importante, Compania Daewoo Mangalia a reușit să-și obțină autorizația de construcție iar toți primarii de comune pot să-și păstreze banii la bugetele locale și să-i utilizeze pentru finanțarea unor proiecte necesare dezvoltării comunităților pe care le reprezintă", spune Iorguș.
De asemenea, parlamentarul PDL a precizat și sumele pe care le-a adus în județ, alocate de Guvern pentru dezvoltarea Colegiului 5. Astfel, pentru unitățile de învățământ au fost alocați 1.520.000 lei, iar banii au mers la șapte grădinițe, două școli, un liceu și un colegiu. Pentru lăcașurile de cult, Iorguș a reușit să aducă 580.000 lei, sumă ce a ajuns la bisericile din Mangalia, Neptun și Limanu. Pentru reabilitarea infrastructurii turistice, Guvernul a alocat la solicitările parlamentarului aproximativ 12 milioane de lei și alte opt milioane pentru finalizarea blocurilor ANL din municipiul Mangalia. Alte sume importante au venit pentru plata unor arierate, a unor cheltuieli curente de capital, precum și pentru finanțarea unor obiective de investiții ale unităților administrativ-teritoriale din Colegiul 5, în acest sens fiind alocat aproape jumătate de milion de lei. De asemenea, Iorguș a făcut demersurile necesare pentru obținerea celebrei sume de 1,5 milioane ce a ajutat la deblocarea situației lipsei căldurii din municipiul Mangalia.