Breaking news Consultări Cotroceni. George Simion amenință cu suspendarea lui Nicușor Dan! „Fără AUR nu se poate”

124
1 min citire
Consultări Cotroceni. George Simion amenință cu suspendarea lui Nicușor Dan! „Fără AUR nu se poate” - simiongeorge-1782214150.webp
Președintele AUR, George Simion, a lansat marți critici dure la adresa președintelui Nicușor Dan, chiar de la Palatul Cotroceni, după consultările privind desemnarea unui nou candidat pentru funcția de prim-ministru.
Liderul AUR a acuzat șeful statului că ar fi ignorat „voința populară” prin deciziile luate până în prezent și a avertizat că, în cazul în care această conduită va continua, formațiunea sa ia în calcul inclusiv declanșarea procedurii de suspendare și demitere a președintelui.
Dacă Nicușor Dan va continua să încalce voința românilor, concluzia logică este că trebuie să ajungem la suspendarea și demiterea lui Nicușor Dan", a declarat George Simion.
La ieșirea de la consultări, liderul AUR a susținut că partidul său este esențial pentru depășirea crizei politice. „Fără AUR nu se poate”, a afirmat Simion, precizând că formațiunea a prezentat președintelui un program de ieșire din criză, precum și o propunere proprie pentru funcția de premier.
George Simion a transmis că AUR solicită desemnarea unui prim-ministru din partea partidului și că nu va susține un premier propus de PSD sau de o altă formațiune, în cazul în care AUR nu va face parte din viitoarea formulă guvernamentală.
Întrebat dacă parlamentarii AUR ar putea vota un premier social-democrat, inclusiv pe Sorin Grindeanu sau un alt reprezentant al PSD, Simion a răspuns tranșant: „AUR poate vota numai un premier propus de AUR și un guvern din care să facă parte. Altfel, soluția noastră este întoarcerea la voința poporului."

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Articole pe aceeași temă

Pagina a fost generata in 0.0289 secunde