CURTEA CONSTITUȚIONALĂ: Referendum în mai multe zile, LEGAL

239
< 1 min citire
CURTEA CONSTITUȚIONALĂ: Referendum în mai multe zile, LEGAL - referendum04-1343220909.jpg
Judecătorii Curții Constituționale susțin, în motivarea deciziei prin care au respins contestația PDL pe modificarea Legii referendumului, că legiuitorul poate reglementa, în cazuri excepționale, organizarea referendumului în mai multe zile, pentru a asigura o mai mare participare la vot.
Motivarea Curții a fost publicată marți seară în Monitorul Oficial, fiind prezentată argumentația pentru care a fost respinsă contestația PDL privind extinderea intervalului de vot de la 12 la 16 ore.
"Așadar, deși regula este ca referendumul să se desfășoare într-o singură zi, în cazuri excepționale, pentru a se asigura o mai mare participare la vot, legiuitorul poate reglementa și în sensul ca referendumul să se desfășoare pe parcusul mai multor zile", se arată în motivarea judecătorilor Curții Constituționale.

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Articole din aceeași secțiune

Pagina a fost generata in 0.0361 secunde