Deputatul constănțean Bogdan Huțucă, de la PNL, a făcut un apel la responsabilitate în contextul blocajului apărut în dezbaterea bugetului, susținând că suspendarea discuțiilor a fost provocată de nemulțumirea partenerilor de coaliție de la PSD, după respingerea unui amendament pentru care nu exista consens.
Potrivit liberalului, social-democrații ar fi încercat să adopte amendamentul cu sprijinul altor formațiuni parlamentare, însă inițiativa nu a întrunit suficiente voturi. Huțucă afirmă că propunerea nu avea o sursă clară de finanțare și avertizează că adoptarea ei ar fi putut duce la creșterea deficitului bugetar, cu efecte precum scumpirea împrumuturilor, creșterea inflației și scăderea nivelului de trai.
Acesta a criticat modul în care PSD ar aborda politicile bugetare, acuzând partidul de practici populiste și de lipsă de transparență. În opinia sa, amendamentul viza acordarea unei plăți unice pentru anumite categorii sociale, cu un impact estimat la 1,1 miliarde de lei, sumă care nu ar fi acoperită în bugetul actual și ar necesita împrumuturi suplimentare.
Huțucă a subliniat că, în mod normal, orice majorare de venituri este susținută dacă există resursele necesare, însă a acuzat PSD că a promovat în trecut bugete nerealiste, bazate pe estimări supraevaluate ale veniturilor și subdimensionarea cheltuielilor.
Reprezentantul PNL a enumerat mai multe programe sociale finanțate în bugetul actual, printre care programul „Masă sănătoasă”, compensarea costurilor cu energia, sprijinul pentru vârstnici și serviciile sociale pentru persoane vulnerabile, precum și alocări suplimentare pentru autoritățile locale. Acestea ar demonstra, în opinia sa, că zona protecției sociale este deja acoperită.
„Toate acestea arată că am alocat maximul de bani către zona protecției sociale și că am acoperit toate categoriile vulnerabile", a declarat Bogdan Huțucă.
În același timp, el a avertizat că blocarea legii bugetului ar putea avea consecințe majore, inclusiv afectarea absorbției fondurilor europene, întârzieri în implementarea proiectelor din PNRR și dificultăți în activitatea administrațiilor locale.
„Românii nu mai pot fi mințiți!”
Deputatul liberal a mai susținut că PSD transmite mesaje contradictorii, susținând proiectele guvernului în anumite momente și criticându-le ulterior în spațiul public. În încheiere, acesta a declarat că va continua, alături de colegii săi, să susțină o abordare responsabilă și transparentă în gestionarea finanțelor publice.
„Colegii de la PSD trebuie să înțeleagă că nu pot fi în același timp și la guvernare și în opoziție. Românii nu mai înțeleg nimic: dimineața susțin proiectele guvernului și seara intră la televiziuni ca să spună că se opun.
Cât timp voi fi în Parlament, voi face tot ce ține de mine, alături de colegii din PNL, ca să nu lăsăm populismul și minciuna să mai triumfe. Românii nu mai pot fi mințiți, românii știu că exact din cauza populismului și a minciunii am ajuns aici. Soluția e să fim responsabili și cinstiți cu oamenii”, a spus Bogdan Huțucă.