Începe curățenia în PNL Constanța? Florin Mitroi, avertisment pentru Ionuț Rusu!

31
4 min citire
Liberalii de la centru susțin că au făcut ordine în partid după Congresul Extraordinar de duminică. Numai că adevărata „curățenie” pare să fie abia la început, mai ales în organizațiile din teritoriu, acolo unde conflictele interne nu mai pot fi ascunse sub preș. La Constanța, atmosfera din PNL este departe de imaginea de unitate afișată la centru. În interiorul organizației există voci care își atacă propriii colegi, iar unul dintre cele mai vizibile cazuri este cel al fostului viceprimar al municipiului Constanța, liberalul Ionuț Rusu.
După aproape cinci ani în care s-a aflat la conducerea orașului, alături de primarul Vergil Chițac, Ionuț Rusu pare să fi trecut brusc în tabăra criticilor actualei administrații locale. Deși face parte în continuare din echipa consilierilor locali municipali ai PNL, fostul viceprimar transmite tot mai des mesaje dure despre felul în care este administrată Constanța.
Un exemplu recent a fost chiar de Zilele Constanței, când Ionuț Rusu a publicat pe pagina sa de socializare un mesaj amplu, cu accente critice la adresa actualei conduceri a orașului. Mesajul nu a trecut neobservat în partid, cu atât mai mult cu cât, potrivit unor surse liberale, în jurul fostului viceprimar s-ar fi conturat deja o tabără formată din oameni aduși în organizație chiar de acesta.
 
Prezent la Congresul PNL, care a avut loc duminică, președintele liberalilor din Constanța, Florin Mitroi, a vorbit despre nevoia unei organizații puternice și unite în filiala de la malul mării. El a precizat că poartă discuții pentru atragerea unor noi membri în partid, însă a transmis și un avertisment clar celor care, deși se află în interiorul PNL, atacă formațiunea politică de la malul mării.
 
Întrebat de jurnaliști dacă se referă la Ionuț Rusu, Mitroi nu a dorit inițial să îi pronunțe numele, dar a confirmat direcția mesajului.
Vom ajunge să discutăm și noi aceste lucruri, care nu fac bine organizației de la Constanța. Cred că este momentul să se oprească. Sau să-și aleagă ușa", a spus Florin Mitroi.
Așadar, mesajul este cât se poate de limpede! Ușa rămâne deschisă, dar Ionuț Rusu trebuie să decidă dacă vrea să rămână în PNL și să lucreze alături de colegii săi sau dacă preferă să continue războiul politic din interiorul partidului.

PNL Constanța, între unitate mimată și conflict intern

Conflictul dintre Ionuț Rusu și conducerea PNL Constanța nu este nou. Animozitățile au început anul trecut, în vară, după ce primarul Vergil Chițac, nemulțumit de activitatea sa de viceprimar, i-a cerut demisia în luna iunie. După două săptămâni de tensiuni, Rusu a cedat și și-a depus demisia.
La acel moment, fostul viceprimar a transmis un mesaj în care încerca să își explice retragerea din funcție, dar și să anunțe o nouă etapă politică.
 
Nu plec dintr-o luptă. Plec pentru ca ea să nu devină despre mine. Am iubit și iubesc Constanța cu o încăpățânare pe care mulți au confundat-o cu ambiția politică. Adevărul e că n-am alergat niciodată după funcții. Le-am luat ca pe niște unelte: bune atâta timp cât poți construi cu ele ceva durabil, nu doar un decor pentru poze. Astăzi, când PNL traversează o perioadă de reașezare, ultimul lucru de care are nevoie e o poveste de creștere personală în mijlocul unui efort colectiv. Nu mă interesează să fiu mai vizibil decât echipa. Dar nici nu pot rămâne într-un loc în care simpla mea prezență poate fi folosită împotriva valorilor în care cred. Constanța nu e un poligon electoral. E un oraș obosit de promisiuni. Iar administrația nu e un ring. Rămân un om de dreapta. Rămân un om al Constanței. Am făcut ce am putut - cu realizări, cu greșeli - dar mereu cu fața spre oraș, nu spre tribune. Și nu mă retrag după demisia din funcția de viceprimar. Din contră. Cred că de aici începe o construcție nouă. Cu alt ton. Cu altă direcție. Cu mai mult curaj", spunea, la acel moment, Ionuț Rusu.
 
Doar că, de atunci, „construcția nouă” anunțată de Ionuț Rusu pare să se fi transformat într-o serie de atacuri la adresa propriei organizații. Fie prin mesaje indirecte, fie prin postări explicite pe Facebook, fostul viceprimar a lăsat să se înțeleagă tot mai clar care este direcția aleasă.
 
Rămâne de văzut dacă Ionuț Rusu va ține cont de avertismentul transmis de Florin Mitroi sau dacă va continua conflictul cu liberalii constănțeni. Cert este că PNL Constanța nu mai poate mima unitatea la nesfârșit, iar tensiunile interne riscă să devină o problemă politică majoră pentru organizație. 

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Articole pe aceeași temă

Pagina a fost generata in 0.032 secunde