Numirea membrilor consiliilor de administrație ale SRR și SRTv, amânată din lipsă de cvorum

250
< 1 min citire
Ședința plenului reunit al celor două camere a Parlamentului a fost suspendată, ieri, după ce, la expirarea timpului alocat pentru pauza de consultări, președintele Senatului, Mircea Geoană, a constatat lipsa cvorumului, informează Agerpres, citat de HotNews.ro.
După solicitarea PDL privind SRTV și SRR, deputații PSD au solicitat o pauză de consultări, la reluarea ședinței, după aproximativ 45 de minute, deputații Raluca Turcan (PDL) și Marton Arpad (UDMR) solicitând numirea unui nou CA la TVR, în locul celui demis, și a unui nou CA la SRR, actualul mandat, prelungit, expirând pe 30 iunie.
Solicitările PDL nu au mai fost supuse la vot, deputatul PSD Valeriu Zgonea invocând lipsa de cvorum, iar președintele de ședință, Mircea Geoană, confirmând-o, prin prezența doar a 187 de parlamentari, și suspendând ședința comună.

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Articole din aceeași secțiune

Pagina a fost generata in 0.0288 secunde