Premierul Ungureanu urmărește accelerarea utilizării fondurilor UE

189
1 min citire
Premierul Ungureanu urmărește accelerarea utilizării fondurilor UE - mihairazvanungureanu2-1331805807.jpg
Premierul român Mihai-Răzvan Ungureanu efectuează astăzi o vizită la Bruxelles pentru a face lobby pentru ajutor în cheltuirea fondurilor structurale ale UE de 6 miliarde de euro, în scopul stimulării economiei slăbite a țării, informează Euractiv.
Ungureanu va purta cu președintele Comisiei Europene José Manuel Barroso și președintele Consiliului European Herman Van Rompuy discuții cu privire la modalitățile de stimulare a creșterii printr-o mai bună absorbție a fondurilor UE.
Purtătorul de cuvânt al CE, Mark Gray, a declarat că principala focalizare a discuțiilor va fi asupra economiei, programului de asistență internațională UE-FMI, precum și asupra fondurilor structurale ale UE. Gray a adăugat că o discuție privind fondurile UE va conduce și la un alt aspect, și anume progresul României în cadrul Mecanismului de Cooperare și Verificare (MCV), instituit în momentul aderării României la UE în 2007.
Guvernul român anterior a declarat că țara a depus eforturi fără precedent pentru a-și reforma sistemul de aplicare a legii, ceea ce ilustrează dorința Bucureștiului ca mecanismul de monitorizare al UE instituit cu cinci ani în urmă să fie eliminat în vară, relevă Euractiv.
Întrevederea survine în contextul în care liderii din UE au oferit recent Greciei mai mult ajutor pentru a cheltui banii neutilizați ai UE. Chiar dacă România nu este inclusă în același program de ajutorare și nu are aceleași probleme ale datoriilor ca Grecia, ea are cea mai mică rată de absorbție a fondurilor structurale și de coeziune din UE - mai puțin de 10%, subliniază Euractiv. Fondurile rămase necheltuite la sfârșitul lui 2013 urmează să fie returnate țărilor donatoare nete.

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Articole din aceeași secțiune

Pagina a fost generata in 0.0329 secunde