Va avea România, în continuare, un parteneriat strategic cu SUA în era Trump? „Ține de noi să ne pregătim”

1704
2 min citire
Va avea România, în continuare, un parteneriat strategic cu SUA în era Trump? „Ține de noi să ne pregătim” - fond-era-trump-1737384117.jpg
Relațiile dintre Statele Unite ale Americii și România sunt influențate semnificativ de contextul geopolitic global, iar în perioada primei administrații Trump, aceste legături s-au consolidat în mai multe domenii, inclusiv economic, militar și politic. Deși schimbările politice din SUA pot influența nuanțele relației bilaterale, în general, politicienii dau asigurări că România rămâne un partener strategic important pentru Washington.
Donald Trump a devenit al 47-lea președinte al Statelor Unite iar în aceste momente tensionate, politicienii din România speră ca acesta să fie un președinte benefic pentru toată lumea și, în mod special, pentru România.
Care sunt cele mai importante provocări pentru România odată cu revenirea sa la Casa Albă?
Europarlamentarul PSD Victor Negrescu, vicepreședinte al Parlamentului European, a trecut în revistă luni, într-o postare pe contul său de Facebook, „cele mai importante provocări pentru România” odată cu revenirea lui Donald Trump la Casa Albă.
Anumite măsuri pot fi anticipate, ține de noi să ne pregătim", este opinia europarlamentarului român.
În acest context, social-democratul Victor Negrescu a enumerat cinci teme de reflecție pentru România:
1. Alocarea unui buget de 5% din PIB pentru apărare în contextul problemelor bugetare ale României și cum ne asigurăm că o parte semnificativă din aceste fonduri ajung și în economia românească?
2. Taxele vamale pe care există riscul să le impună Europei vor genera consecințe negative indirecte foarte mari asupra industriei și economiei noastre. Cum am putea evita această situație și cum identificăm rapid noi lanțuri comerciale pentru mediul nostru de afaceri?
3. Viitorul războiului din Ucraina și consecințele deciziilor Statelor Unite. Vom avea pace, și cum, sau vom avea o intensificare a conflictului. Care va fi rolul României în regiune și în eventuala reconstrucție a Ucrainei?
4. Deplasarea atenției către Asia și efectele asupra proiectelor americane și prezenței NATO în România. Cum putem menține zona Mării Negre sau Inițiativa celor Trei Mări în atenția președintelui Donald Trump?
5. Impactul ofensivei ideologice asupra Europei și României generată de susținătorii radicali ai campaniei lui Trump. Ce vor face clonele politice false ale acestei mișcări și cum ne asigurăm că nu afectează interesele țării noastre?
„Toată lumea așteaptă să vadă cum se va comporta președintele Donald Trump, deciziile pe care le va lua și atitudinea pe care o va avea în contextul în care revine la Casa Alba după o înfrângere anterioară.
Cu toate acestea anumite măsuri pot fi deja anticipate. Ține de noi să ne pregătim”, a mai precizat Victor Negrescu.
În altă ordine de idei, cei mai mulţi politicieni români mizează pe faptul că, în ultimii ani, în România au fost făcute investiţii masive în bazele militare ale SUA aflate pe teritoriul ţării noastre ceea ce ar presupune ca, în continuare, între România şi SUA să existe un parteneriat strategic. Iar dacă mai luăm în calcul că România este deja parte a programului Visa Waiver, ne duce cu gândul la creșterea colaborării în primul rând economice dintre cele două țări. 

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Articole pe aceeași temă

Pagina a fost generata in 0.0522 secunde