Asociația de Dezvoltare Intercomunitară Zona Metropolitană Constanța ar putea rămâne fără dreptul de folosință gratuită asupra unui imobil situat pe bulevardul Ferdinand din municipiu. Măsura este prevăzută într-un proiect de hotărâre care urmează să fie analizat, marți, 30 iunie, de consilierii locali constănțeni.
Este vorba despre Proiectul de hotărâre nr. 198/2026, privind revocarea dreptului de folosință gratuită acordat Asociației de Dezvoltare Intercomunitară Zona Metropolitană Constanța asupra imobilului din municipiul Constanța, bulevardul Ferdinand nr. 97, bloc B1, parter și etaj 1.
Inițiatorul proiectului este primarul municipiului Constanța, Vergil Chițac, iar documentul a primit avizele Comisiilor de specialitate nr. 1 și nr. 5.
Potrivit documentației, dreptul de folosință gratuită asupra imobilului fusese transmis ADI Zona Metropolitană Constanța în vederea reabilitării, modernizării și utilizării spațiului ca loc de lucru pentru desfășurarea unor activități de utilitate publică.
Reprezentanții asociației au arătat că lucrările necesare de reabilitare și modernizare au fost realizate, însă, din motive obiective și de oportunitate, spațiul nu a mai fost utilizat.
În aceste condiții, ADI Zona Metropolitană Constanța a solicitat revocarea dreptului de folosință gratuită asupra imobilului.