Bolnavii de cancer dau statul român în judecată

399
< 1 min citire
Federația Asociațiilor Bolnavilor de Cancer din România a anunțat că va da statul român în judecată. Motivul îl constituie decizia Ministerului Sănătății de a distribui tratamentul injectabil oncologic prin farmaciile cu circuit închis. În opinia reprezentanților federației, măsura îi va condamna pe pacienți la moarte.
"Indiferența, iresponsabilitatea precum și aroganța decidenților din sănătate față de acești pacienți a determinat Adunarea Generală a federației să inițieze demersurile necesare pentru a acționa statul în judecată", a afirmat Cezar Irimia, președintele federației.
Reprezentanții asociației acuză că, la 1 aprilie, când a intrat în vigoare programul de distribuire a terapiilor prin circuit închis, spitalele nu erau pregătite. "Nu s-a luat nici cea mai mică măsură de protejare a pacienților, prin asigurarea continuității tratamentului", acuză Cezar Irimia.
Dr. Dan Căpățână, managerul Spitalului Județean Constanța, a afirmat că, în județul nostru, nu sunt probleme în asigurarea tratamentului. Vor apărea, însă, la sfârșitul anului, dacă bugetul programului de oncologie nu va fi suplimentat.

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Articole din aceeași secțiune

Pagina a fost generata in 0.0307 secunde