Varianta oficială a proiectului pentru noua lege privind organizarea și funcționarea sistemului de sănătate din România a fost publicată, ieri, pe pagina de internet a Ministerului Sănătății.
Potrivit unui comunicat trimis de minister, legea va fi supusă dezbaterii publice, timp de o lună, prin intermediul site-ului oficial www.ms.ro, la secțiunea "Transparență decizională". Documentul propune o serie de modificări legislative semnificative pentru sistemul medical, precum interpunerea între CNAS și furnizorii de servicii medicale a unei verigi suplimentare, reprezentate de casele de asigurări de sănătate private. În plus, spitalele se vor putea organiza ca unități cu statut de fundație sau chiar de societate comercială.
Conform proiectului de act normativ, autoritățile locale vor avea posibilitatea de a angaja direct un medic, în zonele unde sunt dificultăți la acordarea de asistență medicală. Mai mult, medicul va fi sprijinit de o echipă multidisciplinară al cărei nucleu de bază va fi format din asistenți comunitari și mediatori sanitari.
Noua lege mai prevede modificări în ceea ce privește folosirea resurselor privind medicamentele, dar și calitatea serviciilor medicale. Astfel, se propune realizarea unei agenții pentru informații și calitate în sănătate, ca o structură în coordonarea Ministerului Sănătății.
Menționăm că, la elaborarea actului nor-mativ, au participat profesioniști din sistemul sanitar, reprezentanți ai Comisiei Prezidențiale, ai Ministerului Sănătății și ai Casei Naționale de Asigurări de Sănătate.