Începând de miercuri, 24 iunie, furnizarea apei calde de consum va fi întreruptă în mai multe zone din municipiul Constanța, ca urmare a unor disfuncționalități apărute la instalația de transport a agentului termic primar de pe magistrala II.
Măsura a fost luată pentru efectuarea unor lucrări de intervenție necesare stabilizării rețelei și prevenirii unor avarii mai grave.
Afectate vor fi numeroase puncte termice din oraș, ceea ce înseamnă că mii de locuitori vor rămâne temporar fără apă caldă. Printre zonele vizate se numără PT 44 (bulevardul Tomis, bloc TAV6), PT 45 (bulevardul Tomis, bloc TAV1), PT 46 (strada Soveja, bloc FT7), PT 48 (strada Badea Cârțan nr. 28), PT 50 (bulevardul Tomis, bloc 7B), PT 51 (bulevardul Tomis, bloc 5B) și PT 52 (aleea Zmeurei).
De asemenea, întreruperea va afecta și PT 53 (strada Soveja nr. 57), PT 120 (strada Soveja nr. 66), PT 121 (strada Adamclisi nr. 1), PT 122 (aleea Heracleea) și PT 123 (aleea Argeș, bloc T6).
Lista continuă cu PT 138 (aleea Viitorului nr. 2), PT 139 (strada Cișmelei nr. 11), PT 140 (aleea Umbrei nr. 1), PT 142 (aleea Margaretelor, bloc 24C), PT 145 (strada Cpt. Dobrilă Eugeniu, bloc 14), PT 146 (strada Cpt. Dobrilă Eugeniu, bloc S3) și PT 147 (aleea Orhideelor nr. 4).
Durata estimată a intervenției este de aproximativ 48 de ore, dar reprezentanții Termoficare Constanța transmit că lucrările ar putea fi finalizate mai devreme, caz în care alimentarea cu apă caldă va fi reluată imediat ce sistemul este repus în funcțiune.