Restaurantul Noma din Copenhaga, administrat de maestrul bucătar Rene Redzepi, a fost desemnat luni, la Londra, cel mai bun din lume de influenta revistă britanică Restaurant, câștigând pentru a patra oară acest titlu, obținut și în anii 2010, 2011 și 2012.
Restaurantul danez, amplasat într-un depozit maritim renovat din Copenhaga, a recâștigat acest titlu pe care îl pierduse în 2013, în fața restaurantului spaniol El Celler de Can Roca.
Rene Redzepi, în vârstă de 36 de ani, vizibil relaxat, a urcat pe scenă alături de echipa sa. El este considerat un veritabil "ambasador al gastronomiei nordice".
În februarie 2013, 60 de clienți ai restaurantului Noma au fost victimele unei intoxicații alimentare după ce au luat masa în acest local, potrivit autorităților daneze.
Restaurantul, al cărui nume reprezintă contragerea sintagmei "Ny Nordiska Mad", care înseamnă "Noua mâncare nordică", propune preparate locale precum "skyr caillé" (specialitate islandeză pe bază de lapte), bou moscat de Groenlanda și moluște servite cu cereale.