Coronarografie realizată în premieră la Spitalul Județean Constanța

411
1 min citire
Coronarografie realizată în premieră la Spitalul Județean Constanța - x-operatie-1752577973.jpg
Miercuri, 16 iulie, în cadrul Spitalului Clinic Județean de Urgență (SCJU) Constanța au fost realizate primele coronarografii/angiografii coronariene, marcând, astfel, deschiderea oficială a Laboratorului de Angiografie și Cateterism Cardiac. Una dintre procedurile efectuate a vizat un pacient în vârstă de 68 de ani, cu istoric de afecțiuni cardiace și multiple stentări coronariene. El s-a prezentat cu durere toracică persistentă, iar coronarografia a evidențiat o leziune critică prin restenoza intrastent, la nivelul stenturilor implantate anterior (în urmă cu opt luni). Potrivit reprezentanţilor unităţii sanitare, a fost realizată cu succes repermeabilizarea vasului afectat, prin implantarea a două stenturi de ultimă generație.
O promisiune împlinită pentru mii de oameni care, până acum, nu aveau acces la o investigație vitală pentru inimă: coronarografia. Pentru unii pare un termen medical complicat, dar pentru mulți pacienți înseamnă, pur și simplu, șansa la viață. Fără spitale dotate, fără medici bine pregătiți și fără acces rapid la diagnostic și tratament, oamenii rămân vulnerabili. Un om bolnav, amânat sau plimbat dintr-un oraș în altul, este un om în pericol. Am investit și vom continua să investim în sănătate, pentru că nu este vorba despre cifre, ci despre viețile celor dragi nouă", a declarat președintele Consiliului Județean Constanța, Florin Mitroi.
Echipa medicală care a realizat intervențiile este formată din dr. Mustafa Adnan, dr. Mihai Spălățelu şi Georgiana Pocea, asistentă medicală.

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!
Pagina a fost generata in 0.0486 secunde