Rezultate parțiale alegeri locale 2020. Cum arată harta politică a României
Articole recomandate
Alegerile locale din România s-au încheiat duminică seară cu o prezenţă naţională la vot de 46,02%. După numărătoarea parţială a voturilor lista noilor primari din municipiile reședință de județ ale României este următoarea:
Lista noilor primari din municipiile reședință de județ ale României
1. Alba Iulia (Alba)
USR: Gabriel Pleșa
2. Arad (Arad)
PNL: Călin Bibarț
3. Pitești (Argeș)
PSD: Cristian Gentea
4. Bacău (Bacău)
USR: Lucian Stanciu Viziteu
5. Oradea (Bihor)
PNL: Florin Birta
6. Bistrița (Bistrița-Năsăud)
PNL: Ioan Turc
7. Botoșani (Botoșani)
PSD: Cosmin Andrei
8. Brașov (Brașov)
USR: Allen Coliban
9. Brăila (Brăila)
PSD: Marian Dragomir
10. București
INDEPENDENT: Nicușor Dan
Sector 1: Clotilde Armand (USR)
Sector 2: Radu Mihaiu (USR)
Sector 3: Robert Negoiță (Alianța Pro București)
Sector 4: Daniel Băluță (PSD)
Sector 5: Cristian Popescu Piedone (PPU)
Sector 6: Ciprian Ciucu (PNL)
11. Buzău (Buzău)
PSD: Constantin Toma
12. Reșița (Caraș-Severin)
PNL: Ioan Popa
13. Călărași (Călărași)
14. Cluj-Napoca (Cluj)
PNL: Emil Boc
15. Constanța (Constanța)
PNL: Vergil Chițac
16. Sfântu Gheorghe (Covasna)
UDMR: Antal Arpad
17. Târgoviște (Dâmbovița)
PSD: Cristian Stan
18. Craiova (Dolj)
PSD: Olguța Vasilescu
19. Galați (Galați)
PSD: Ionuț Pucheanu
20. Giurgiu (Giurgiu)
PNL: Adrian Anghelescu
21. Târgu Jiu (Gorj)
PNL: Marcel Romanescu
22. Miercurea Ciuc (Harghita)
UDMR: Korodi Attila
23. Deva (Hunedoara)
PNL: Florin Oancea
24. Slobozia (Ialomița)
PNL: Dragoș Soare
25. Iași (Iași)
PNL: Mihai Chirica
26. Baia Mare (Maramureș)
INDEPDENDENT: Cătălin Cherecheș
27. Drobeta-Turnu Severin (Mehedinți)
PSD: Marius Screciu
28. Târgu Mureș (Mureș)
UDMR: Soos Zoltan
29. Piatra Neamț (Neamț)
PNL: Andrei Carabelea
30. Slatina (Olt)
PSD: Emil Moț
31. Ploiești (Prahova)
PNL: Andrei Voloșevici
32. Satu Mare (Satu Mare)
UDMR: Kereskenyi Gabor
33. Zalău (Sălaj)
PSD – Ionel Ciunt
34. Sibiu (Sibiu)
FDGR: Astrid Fodor
35. Suceava (Suceava)
PNL: Ion Lungu
36. Alexandria (Teleorman)
PSD: Victor Drăgușin
37. Timișoara (Timiș)
USR: Dominic Fritz
38. Tulcea (Tulcea)
PNL: Ștefan Ilie
39. Vaslui (Vaslui)
PSD: Vasile Pavăl
40. Râmnicu Vâlcea (Vâlcea)
PE: Mircea Gutău
41. Focșani (Vrancea)
PSD: Cristi Valentin Misăilă
Comentează știrea
Nu există comentarii introduse pentru acest articol!
Articole din aceeași secțiune
Luni, 28 Septembrie 2020
Luni, 28 Septembrie 2020
Luni, 28 Septembrie 2020
Luni, 28 Septembrie 2020
Luni, 28 Septembrie 2020
Luni, 28 Septembrie 2020
Luni, 28 Septembrie 2020
Luni, 28 Septembrie 2020
Luni, 28 Septembrie 2020
Luni, 28 Septembrie 2020
Luni, 28 Septembrie 2020
Luni, 28 Septembrie 2020