Investiție în sănătate, în comuna Dumbrăveni. Locuitorii vor beneficia în curând de servicii medicale oferite într-un spațiu modern și complet echipat, după ce administrația locală a accesat fonduri pentru noul dispensar. Veștile bune nu se opresc aici. În paralel cu obținerea finanțării, administrația locală a ajuns la un acord și cu un nou medic de familie ce va oferi consultații în cadrul dispensarului.
Prin intermediul GAL Dobrogea Sud-Vest, administrația locală a atras fonduri pentru proiectul „Renovare și dotare dispensar uman în comuna Dumbrăveni, județul Constanța". Valoarea proiectului se ridică la 73.000 de euro și vizează atât reabilitarea clădirii, cât și dotarea acesteia cu mobilier și echipamente de ultimă generație necesare desfășurării actului medical în condiții moderne.
O clădire abandonată de șapte ani va fi readusă la viață
„Suntem în procedură de atribuire a lucrărilor și sper eu din iulie să reușim să dăm drumul acestor lucrări", a declarat Luminița Șandru, primarul comunei Dumbrăveni.
Prin proiect sunt prevăzute lucrări ample de modernizare, de la înlocuirea instalațiilor electrice, sanitare și termice până la implementarea unor soluții eficiente energetic. Printre acestea se numără și montarea unei pompe de căldură, care va reduce costurile de funcționare și va contribui la protejarea mediului. Investiția este îndelung așteptată de locuitori. În paralel cu obținerea finanțării, administrația locală a ajuns la un acord și cu un nou medic de familie.
Consultații două zile pe săptămână
Doctorul Cristina Enache va activa două zile pe săptămână și în cadrul dispensarului și va asigura servicii medicale pentru locuitorii comunei. Pentru mulți dintre ei, accesul rapid la consultații și servicii medicale aproape de casă reprezintă o necesitate.
„Timpul a fost destul de îndelungat de când am promis și când știam că vom accesa aceste fonduri, până la implementare a durat ceva, dar sunt foarte încântați și abia așteaptă să aibă aceste servicii din nou în localitatea lor, deoarece de 10 ani de zile nu au mai avut medic de familie, iar medicul de care dispuneau acum este cel de la Independența care din câte am înțeles se pregătește să iasă la pensie", declară Luminița Șandru, edilul din Dumbrăveni.
Pentru locuitorii din Dumbrăveni, acest proiect înseamnă mai mult decât renovarea unei clădiri. Înseamnă acces mai rapid la servicii medicale, mai puține drumuri către oraș și siguranța că ajutorul de care au nevoie va fi mai aproape de casă.
Folosim cookies pentru a îmbunătăți experiența ta pe site, pentru analiză de trafic și pentru reclame personalizate.
Poți accepta toate cookies, le poți refuza pe cele opționale, sau poți personaliza preferințele tale.
Află mai multe
Preferințe cookies
Acest site utilizează diferite tipuri de cookies pentru a-ți oferi o experiență optimă.
Poți alege care categorii de cookies să fie activate. Modificările vor fi salvate automat.
Cookies esențiale
Obligatorii
Aceste cookies sunt necesare pentru funcționarea site-ului și nu pot fi dezactivate.
Includ cookies pentru sesiune, securitate și preferințe de bază.
Cookies de analiză
Google Analytics
Ne ajută să înțelegem cum utilizezi site-ul, ce pagini vizitezi și cum poți îmbunătăți experiența.
Datele sunt anonimizate și folosite doar pentru statistici.
Cookies de publicitate
Google Ads
Permit afișarea de reclame relevante pentru tine și măsurarea eficienței campaniilor publicitare.
Fără acestea, vei vedea reclame generice care nu sunt adaptate intereselor tale.
Cookies de personalizare
Permit personalizarea conținutului și recomandărilor bazate pe comportamentul tău anterior
și preferințele exprimate pe acest site.