Ieri, la Buzău, Gloria - FC Farul Constanța 1-0 (0-0)

A treia înfrângere la rând

647

FC Farul a rămas fără niciun punct și după etapa a treia a Ligii 1, cedând, ieri, la Buzău, cu 0-1. Deși a întâlnit o echipă accesibilă, în fața căreia și-au creat multe ocazii, "rechinii" s-au văzut învinși, în urma unei lovituri libere.

Gloria a fost o echipă de pe al cărei teren trebuia clar plecat cu cel puțin un punct. Chiar și cu multe absențe în lot, Farul le-a dominat mare parte din meci pe gazde, a avut și ocazii, dar a plecat învinsă din Crâng. Ratările constănțenilor, inspirația de la gol a lui Cl. Ionescu (șut în vinclu, de la 18 m, în minutul 55) și reduta Gloriei care a rezistat pe finalul meciului le-au adus gazdelor primele trei puncte în campionat, iar pe "rechini" i-a lăsat în continuare cu buza umflată.
Farul a știut să stăpânească forcingul de început al Gloriei, printr-un joc exact, o bună așezare în teren, acoperire a zonelor și dublaj. S-a arătat și prima periculoasă (Gaston, ca la Craiova), pentru ca apoi Ciobanu să rateze alte două ocazii (20, 32). Gloria a replicat prin Șuleap (33), imitat de cealaltă parte de debutantul Pătrașcu (34), după care Șuleap a revenit (35). Meci alert, cu faze de poartă, cu dominare a Farului pe finalul reprizei. Notă bună și pentru apărare, cu bun joc aerian al stoperilor, care
l-au anihilat pe Guriță, schimbat de altfel la scurt timp după pauză.
Repriza a doua a adus însă golul gazdelor, după o lovitură liberă excelent executată de Cl. Ionescu. Buzoienii au gestionat bine momentul deschiderii scorului, Farul nereușind să se mai arate periculoasă minute bune. În ultimul sfert de oră însă, le-au asediat iar pe gazde, dar, în ciuda ezitărilor portarului Stoicescu, a cornerelor peste cornere ale Farului și a ratărilor lui L. Florea (76), D. Florea (83) și Voiculeț (85, prelungiri), scorul de 1-0 a rezistat, Gloria apărându-l eroic.
Au evoluat formațiile: Gloria (antrenor, Ilie Stan): Stoicescu - C. Petre, Gheorghiță, Vlaicu - Nejneru, Paleacu (min. 65, Iacob), Șuleap (min. 81, Dino Eze), Cl. Ionescu, Ioviță - Guriță (cpt) (min. 54, Lițu), V. Simion; FC Farul (antrenor, Constantin Gache): Vlas - Farmache, I. Barbu, Gheară, L. Florea - Voiculeț, Ben Teekloh (min. 75, Băcilă), Pătrașcu, Gaston (min. 65, Maxim) - Todoran (cpt), Șt. Ciobanu (min. 50, D. Florea).