Adio, Mondiale 2018! România, învinsă de Muntenegru cu 1-0

156

Naționala de fotbal a României a pierdut orice șansă de calificare la Cupa Mondială din 2018, după ce a fost învinsă de formația Muntenegrului cu scorul de 1-0 (0-0), luni seara, pe Gradski Stadion din Podgorica, într-un meci din Grupa E a preliminariilor competiției.

România a încheiat practic campania de calificare în Muntenegru, unde echipa gazdă s-a impus prin golul marcat de Stevan Jovetic (75).

Tricolorii au început campania contra Muntenegrului, cu 1-1 la Cluj-Napoca, Stanciu ratând un penalty în prelungirile partidei de debut a lui Christoph Daum ca selecționer al României, și au încheiat-o la Podgorica, cu un eșec, care poate fi ultimul din mandatul tehnicianului german. România mai are de disputat două meciuri în aceste preliminarii, dar obiectivul a fost ratat.

România nu s-a mai calificat la o Cupă Mondială din 1998.

În Muntenegru, România a cerut penalty în min. 13, la o pătrundere a lui Chipciu, care a căzut în careu, în duel cu Vesovic, potrivit Agerpres.ro.

Gazdele au avut prima ocazie un minut mai târziu, când Ivanic a tras din afara careului, dar Tătărușanu a reținut în doi timpi. Beciraj (17) a ratat o ocazie imensă, șutând pe lângă poartă, din poziție ideală, de la 12 metri, central. Apoi, Jovetic (20) a fost blocat de Chiricheș.

Tricolorii au fost incisivi din nou prin Chipciu (21), blocat de Savic în momentul reluării spre poartă.

Tătărușanu a acordat corner la un șut din afara careului expediat de Marusic (27), iar apoi Muntenegru a reușit să marcheze prin Jovetic, însă golul a fost anulat corect pentru ofsaid la Vesovic (30).

Chipciu (39) a avut ultima ocazie a primei reprize, încercând să-l surprindă pe Petkovic cu un șut la colțul scurt, dar goalkeeper-ul a respins în corner.

În repriza secundă, jocul a fost încâlcit, tricolorii au avut o posesie mai bună a mingii, dar fără să aibă acțiuni clare de gol. Unicul gol a fost marcat în min. 75, când Marusic a centrat de pe dreapta și Jovetic, scăpat din marcaj de Chiricheș, a reluat cu capul, învingându-l pe Tătărușanu.

România mai are de jucat două partide în această campanie, cu Kazahstan pe 5 octombrie, la Ploiești, și cu Danemarca, pe 8 octombrie, în deplasare.

Muntenegru — România 1-0 (0-0)

A marcat: Stevan Jovetic (75).

Podgorica, Gradski Stadion

Preliminariile Cupei Mondiale 2018 — Grupa E

Au evoluat echipele:

Muntenegru: 1. Danijel Petkovic — 23. Adam Marusic, 15. Stefan Savic, 6. Zarko Tomasevic, 2. Filip Stojkovic — 20. Mirko Ivanic (9. Stefan Mugosa, 70), 4. Nikola Vukcevic — 8. Marko Jankovic (3. Vladimir Jovovic, 84), 10. Stevan Jovetic (căpitan), 7. Marko Vesovic — 11. Fatos Beciraj (17. Elsad Zverotic, 90+2). Selecționer: Ljubisa Tumbakovic.

Rezerve neutilizate: 12. Mladen Bozovic, 13. Milan Mijatovic — 5. Nemanja Mijuskovic, 14. Luka Djordjevic, 16. Damir Kojasevic, 18. Sead Haksabanovic, 19. Nebojsa Kosovic, 21. Emrah Klimenta, 22. Vukan Savicevic.

România: 12. Ciprian Tătărușanu — 2. Romario Benzar, 6. Vlad Chiricheș (căpitan), 4. Cosmin Moți, 3. Alin Toșca — 15. Valerica Găman (20. Sergiu Hanca, 81), 18. Răzvan Marin (23. Nicolae Stanciu, 64) — 7. Alexandru Chipciu, 19. Bogdan Stancu, 10. Alexandru Maxim — 9. Florin Andone (13. Alexandru Băluță, 64). Selecționer: Christoph Daum.

Rezerve neutilizate: 1. Costel Pantilimon, 16. Florin Niță — 5. Bogdan Țîru, 11. Adrian Popa, 14. Andrei Ivan, 17. Ciprian Deac, 21. Cristian Ganea, 22. Steliano Filip.

Arbitru: Craig Thomson; arbitri asistenți: David McGeachie, Alan Mulvanny; arbitru de rezervă: Kevin Clancy (toți din Scoția)

Observator pentru arbitri: Nikolai Ivanov (Rusia), comisar FIFA: Kris Bellon (Belgia)

Cartonașe galbene: Chipciu (34), Vesovic (54), Beciraj (85), Moți (85), Stojkovic (89).