"Aerobicii", medaliați la Mondialele de juniori

383
Sportivii români au cucerit, ieri, o medalie de argint, prin Ștefan Huștea, la individual, și una de bronz, prin Amalia Nicola și Nicolae Barna, la perechi, în cadrul Campionatelor Mondiale de gimnastică aerobică pentru juniori de la Sofia (Bulgaria).

După ce terminase calificările la categoria 12-14 ani cu cea mai mare notă, Huștea (18,200) a fost devansat în finală de bulgarul Tihomir Barotev, cu 18,500.

Perechea Amalia Nicola / Nicolae Barna a cucerit bronzul la categoria 15-17 ani, cu 19,550, la egalitate cu o pereche maghiară (Daniel Bali / Fanni Mazacs). Tot în această probă, Cristian Drăghici și Lavinia Panaete au ocupat locul 5, cu 19,450.

În finala de la individual masculin (cat.15-17 ani), Nicolae Barna a terminat competiția pe locul 8.