Agenda Olimpică

246
Iată cele mai importante evenimente înregistrate, ieri, în cadrul Jocurilor Olimpice de la Londra.

Iosif Chirilă, locul 3 în finala B la C1x1.000 m

Sportivul Iosif Chirilă s-a clasat, miercuri, pe locul trei în finala B a probei de canoe simplu pe distanța de 1.000 de metri de la Jocurile Olimpice.

Chirilă a luat startul pe culoarul șase și a încheiat cursa cu timpul de trei minute, 59 de secunde și 730 miimi, pe locul trei, cu clasări intermediare pe primul loc (la 250 metri), pe 2 (la 500 metri) și pe 3 (la 750 metri).

Bianca Perie a ratat calificarea în finală la aruncarea ciocanului

Sportiva Bianca Perie a ratat, miercuri, calificarea în finala probei de aruncarea ciocanului din cadrul concursului de atletism de la Jocurile Olimpice.

Sportiva româncă a făcut parte din prima serie de calificări și a avut o aruncare de 68,34 m cu care s-a clasat pe locul 12 și, astfel, a ratat accederea în finală.

Mirela Lavric s-a calificat în semifinalele probei de 800 m

Sportiva română Mirela Lavric s-a calificat, miercuri, în semifinalele probei de 800 m din cadrul Jocurilor Olimpice.

Lavric a terminat pe locul 4 în seria a șasea a calificărilor, cu un timp de 2:01.65, și va alerga în semifinale, care sunt programate astăzi, începând cu ora 21.30. Cel mai bun rezultat din serii a aparținut americancei Alysia Johnson Montano, cu rezultatul 2:00.47.

Programul de astăzi al românilor la Jocurile Olimpice de la Londra:

Canoe

Ora 11.38 (Eton Dorney): C2x1.000 m - Finala; Victor Mihalachi, Alexandru Dumitrescu.

Kaiac

Ora 11.38 (Eton Dorney): K4x1.000 m (masculin) - Finala (ora 11.48); Ionel Gavrilă, Ștefan Vasile, Toni Ionețicu, Traian Neagu

Atletism

Ora 11.45 (Olympic Park - Olympic Stadium): Esthera Petre - saritura în înălțime - calificări; ora 21.30 (Olympic Park – Olympic Stadium): Mirela Lavric - 800 m (feminin) - semifinale.