Concurs Agenda olimpică - JO de Iarnă de la Vancouver 2010

204

// Sportiva română Monica Gyorgy s-a clasat pe locul 43 în proba de 10 km liber din cadrul concursului de schi fond, desfășurat la Whistler Olympic Parc, ea parcurgând cei 10 kilometri în 27 de minute, 19 secunde și 5 zecimi. Titlul olimpic a fost câștigat de suedeza Charlotte Kalla (24:58.4), pe poziția a doua s-a clasat estoniana Kristina Smigun-Vaehi (25:05.0), iar medalia de bronz i-a revenit norvegiencei Marit Bjoergen (25:14.3).
// Românii Paul Pepene și Petrică Hogiu au ocupat poziția 37, respectiv locul 57 în proba de 15 km liber din cadrul concursului de schi fond, desfășurat la Whistler Olympic Parc și câștigat de elvețianul Dario Cologna. Pepene a terminat cursa în 35 minute, 33 secunde și 7 zecimi, iar Hogiu a fost cronometrat cu 36:39.5.
Noul campion olimpic, Dario Cologna, a terminat în 33 de minute, 36 de secunde și 3 zecimi. Medalia de argint a fost câștigată de Pietro Piller Cottrer (Italia; 34:00.9), iar pe poziția a treia s-a clasat Lukas Bauer (Cehia; 34:12.0).
// Sportiva română Raluca Strămăturaru ocupă locul 21 după primele două manșe ale concursului de sanie, desfășurate ieri, în timp ce Mihaela Chiraș ocupă ultimul loc, al 28-lea, după ce nu a reușit să termine a doua manșă. Ultimele două manșe au loc în această dimineață.
La competiție, ar fi trebuit să participe și sora Ralucăi, Violeta, însă, în urma accidentului suferit la antrenament, ea a fost nevoită să se retragă, după ce nu a primit acordul medicilor pentru a evolua.