Alexandru Matei, medaliat cu aur la Cupa Europeană de judo de la Malaga

660

Sportivul român Alexandru Matei a câştigat medalia de aur la categoria 60 kg, sâmbătă, la Cupa Europeană de judo de la Malaga (Spania), după ce l-a învins în finală pe olandezul Bart Weling.

Matei (20 ani) a trecut în primul tur de spaniolul Mateo Garcia Vicente, în optimi l-a învins pe britanicul Nordine Adrif, în sferturi a câştigat în faţa elveţianului Jesse Weizenegger, în semifinale impunându-se în faţa portughezului Emerson Silva.

La cat. 73 kg, Robert Boldiş l-a învins în primul tur pe estonianul Artemi Larionov, în turul secund a trecut de spaniolul Aaron Gonzalez Garcia, dar a cedat în op-timi în faţa germanului Viktor Marko Wandtke.

În cadrul cat. 81 kg, Szilard Radvanszki a pierdut în turul secund în faţa italianu-lui Luigi Pippa.

Eduard Şerban l-a învins pe spaniolul Jorge Alvarez Rodriguez în primul tur al cat. 100 kg, însă apoi a pierdut în optimi în faţa francezului Kevin Virgina.

La competiţie au participat 355 de judoka din 35 de ţări, 211 la masculin şi 144 la feminin.