Alibec a mai dat un gol pentru echipa de tineret a lui Inter

1039
Tânărul atacant constănțean Denis Alibec (peste o lună, împlinește 19 ani) a înscris, sâmbătă, al patrulea său gol pentru echipa de tineret a lui Inter Milano, în meciul din etapa a 11-a, de pe teren propriu, cu Triestina. Scorul a fost 6-0 pentru Inter, Alibec punctând în minutul 37 pentru 2-0, după ce, în minutul 9, pasase decisiv pentru deschiderea scorului, la capătul unei acțiuni personale de toată frumusețea.
Titular ca vârf central în sistemul 4-3-3, fostul jucător al Farului a marcat cu capul, după o centrare de pe dreapta a lui Fortunato și a mai avut trei situații la care a contribuit sau pe care le-a ratat (14, 30, 60 - lovitură liberă).
Celelalte reușite ale tinerilor interiști au fost marcate de Beretta (9), Stevanovic (50, 87 - din penalty) și Dell’Agnello, înlocuitorul lui Alibec (73, 77).
Echipa folosită de antrenorul Fulvio Pea a fost: Belec - Donati, Esposito, Natalino, Caldirola (67 Rigione) - Carlsen, Beretta, Fortunato - Stefanovic, Alibec (71 Dell’Agnello), Tremolada (35 Biraghi).
Cu cele patru goluri de până acum, marcate în șapte meciuri susținute, Alibec se află pe locul doi în clasamentul golgheterilor din campionat ai lui Inter, după Mattia Destro (6 reușite), care, suspen-dat, nu a jucat contra Triestinei. Denis a mai punctat în meciurile Brescia - Inter 1-2 (etapa a doua), Udinese - Inter 2-2 (4) și Inter - Bologna 5-0 (6).
Alibec a evoluat și pentru echipa mare a lui Inter, în amicalul câștigat cu 2-1 contra lui FC Vaduz, iar debutul sub comanda lui Mourinho a fost unul de succes, constănțeanul, care a jucat cu numărul 9, fiind titular și pasând decisiv la ambele goluri ale echipei italiene.