Alina Dumitru, medalie de bronz la Grand Slam Paris

373
Sportiva Alina Dumitru a câștigat, astăzi, medalia de bronz a categoriei 48 de kilograme, la Grand Slam Paris la judo.
Campioana olimpică din 2008 a debutat cu o victorie în grupa D, în fața Margaritei Filippova (Turkmenistan), urmată de succese similare cu olandeza Ente Birgit și Laetitia Payet (Franța). În semifinale, Alina Dumitru a cedat însă în fața brazilicencei Sarah Menezes, fiind nevoită se mulțumească cu medalia de bronz.

Tot astăzi, Andreea Chițu și Corina Căprioriu au fost eliminate în primele tururi ale categoriilor 52, respectiv 57 de kilograme.

La masculin, în grupa D a categoriei 73 kg, Costel Dănculea a obținut o primă victorie în fața lui Fausto Bivieca (Republica Dominicană), urmată de cea din lupta cu americanul Michael Eldred. Dănculea a fost eliminat însă în turul următor, de mongolezul Nyam-Ochir Sainjargal.
Ultimii trei reprezentanți ai României, Marian Halas (81 kg), Valentin Radu (90 kg) și Vlăduț Simionescu (plus 100 kg) vor intra în competiție mâine, când se va încheia Grad Slam Paris, competiție dotată cu premii totale în valoare de 150.000 de dolari.