Atleta Nicoleta Grasu, încă un titlu național

1131
Atleta Nicoleta Grasu (Dinamo - Farul Constanța) și-a confirmat dominația categorică pe plan intern și la Campionatul Național de aruncări lungi de la București. Grasu a câștigat proba de senioare de aruncare a discului, cu 57,77 m, performanță superioară cu 3,72 m celei a sportivei de pe locul doi.
Un alt atlet care reprezintă Dinamo și Farul, Sergiu Ursu, s-a impus în proba similară masculină, pe care și-a adjudecat-o cu 58,82 m (aruncarea vicecampionului a măsurat 56,46 m).
Pe podium a urcat și Alexandru Damian (CSS 1 - Farul), care a ocupat locul doi la disc 1,5 kg juniori II, cu 41,61 m. Anton Culea, de la Axiopolis Cernavodă, a fost al nouălea la disc 1,75 kg juniori I, cu o aruncare de 37,08 m.
O altă sportivă a Farului, Anca Heltne, care reprezintă și CSM București, susține sâmbătă, 13 martie, calificările probei de greutate a Campionatului Mondial de sală de la Doha (Qatar), care încep la ora 8,30.
Cu 19,90 m, Heltne deține a patra performanță a sezonului dintre cele 17 sportive care participă la probă, fiind devansată de Nadzeya Ostapschuk (21,70 m), Natallia Mikhnevich (20,28 m), ambele din Belarus, și Valerie Vili (20,57 m), din Noua Zeelandă.
În finala care va avea loc duminică, 14 martie, cu începere de la ora 15,35, se califică sportivele care ating 18,50 m sau cele mai bune opt performanțe.
Tot la Doha, vineri, Adelina Gavrilă, atletă care a reprezentat anii trecuți și Farul, a ratat calificarea în finala probei de triplusalt, după ce s-a clasat pe locul 15 din 19 sportive, cu 13,45 m (ultima care a acces în ultimul act, Limei Xie, din China, a sărit 13,89 m).