Atleții constănțeni, performanțe bune la Internaționalele României

156

La Cluj-Napoca, pe impunătorul stadion "Cluj Arena", s-au desfășurat, zilele trecute, întrecerile celei de-a 65-a ediții a celei mai prestigioase competiții internaționale de atletism pe pistă organizate în țara noastră: Campionatele Internaționale ale României "Iolanda Balaș Soter".

Atleții constănțeni au fost și ei prezenți și au obținut rezultate remarcabile. Unul dintre aceștia este Florin Alexandru Vișan, cel care este născut în orașul de la malul mării și antrenat de Carmen Botea, însă care evoluează pentru Dinamo București. Acesta a triumfat în proba masculină de triplusalt cu o săritură de 15,97 metri, care i-a adus medalia de aur.

În clasamentul pe puncte al competiției, Vișan s-a clasat pe locul al doilea, cu 1.055 de puncte.

Pe podium, au urcat și doi elevi ai antrenorului Alin Larion, Vlad Bădescu, de la CS Farul, care a cucerit argintul la lungime cu o săritură de 6,59 metri, și David Năstase, cel care are dublă legitimare la CS Farul și CSM Ploiești și care a cucerit bronzul la 400 de metri garduri.