Atleții constănțeni și-au adăugat în palmares nouă medalii balcanice

171

La Pitești, s-au desfășurat întrecerile Campionatului Balcanic de atletism destinat juniorilor 1, de unde constănțenii s-au întors cu șapte medalii.

Răzvan Grecu (CS Farul/CSS1; antrenor, Daniel Cojocaru) a cucerit medalia de aur la triplusalt, în timp ce Cristian Constantin (LPS/CS Farul; antrenor, Carmen Botea) s-a clasat pe locul trei la aceeași probă.

Medalii de argint și-au înscris în palmares Cristian Radu (CSM Pitești/CS Farul; antrenor, Robertino Tănase) la 400 m, Andreea Timofei (LPS/CS Farul; antrenor, Niculina Chiricuță) la 400 m garduri și Maria Ilie (LPS Câmpulung/CS Farul; antrenor, Constantin Mușat) la aruncarea ciocanului.

Andreea Timofei, Cristian Nedelcu și Cristian Radu au făcut parte din echipele României care a participat la ștafetele 4x400 m, la feminin, respectiv masculin, unde au câștigat argintul.

În clasamentul pe puncte, România s-a clasat pe locul al doilea.

În aceeași perioadă, în Serbia, a avut loc Campionatul Balcanic de atletism pentru juniori 2, unde constănțeanca Ioana Manoliu (LPS/CS Farul; antrenor, Carmen Botea) a câștigat argintul la lungime și bronzul la ștafetă 4x100 m.