Atletism / România, departe de podium la Mondialele de semimaraton

118

Cu timpul cumulat de 3 ore, 43 minute, 20 secunde, echipa feminină a României s-a clasat pe locul al 17-lea (penultimul), sâmbătă, la Campionatele Mondiale de semimaraton de la Gdynia (Polonia). Şi asta în condiţiile în care componentele lotului şi-au depăşit performanţele proprii!

La individual, cel mai bun rezultat l-a obţinut Roxana Elisabeta Rotaru - locul 69 (1:13.45), celelalte tricolore având următoarele clasări: Liliana Maria Dragomir - 71 (1:14.02), Elena Adelina Panaet - 83 (1:15.33), toate aflate la cele mai bune performanţe din carieră, Adela Paulina Bălţoi - 95 (1:19.02; cel mai bun rezultat din acest sezon), Adriana Nelson - abandon.

Conform site-ului oficial al Federaţiei Române de Atletism, la masculin, unicul reprezentant al României, Nicolae Alexandru Soare, s-a clasat pe locul 63 (1:03.14; cel mai bun rezultat din carieră).

Șeful delegației țării noastre la Gdynia a fost Călin Mihai Dragomir.