Atletism - Universiada de la Shenzhen: Cristina Bujin, bronz la triplusalt

344
Cristina Bujin a cucerit medalia de bronz la triplusalt în cadrul concursului de atletism al Universiadei de vară de la Shenzhen (China), cu 14,21 m, după un concurs extrem de echilibrat, în care primele trei clasate au fost despărțite de câte 2 cm, transmite Agerpres.

Medalia de aur a revenit rusoaicei Ekaterina Koneva - 14,25 m, cel mai bun rezultat al carierei, iar cea de argint a fost adjudecată de portugheza Patricia Mamona, cu 14,23 m.

Cea de-a doua reprezentantă a României în această finală, Carmen Toma, s-a situat pe locul 7, cu 13,82 m.

Până acum, în concursul atletic al Universiadei de vară sportivii români au obținut 2 medalii de bronz, prin Bianca Perie, la aruncarea ciocanului, și Cristina Bujin, la triplusalt.