HCM Roman - CS Tomis 32-29, în Liga Națională de handbal feminin

Au pierdut, dar nu s-au făcut de râs

431
CS Tomis Constanța continuă seria insucceselor în Liga Națională de handbal feminin. Așa cum era de așteptat, echipa de la malul mării a fost învinsă, scor 29-32, de HCM Roman, ea trăind acum din punctele strânse în tur.

Handbalistele de la CS Tomis au pierdut meciul de la Roman, jucat sâmbătă dimineață, în etapa a 19-a a campionatului, dar nu
s-au făcut de râs. Fără antrenor, cu un lot redus numeric și valoric și cu Aneta Barcan în teren doar câteva minute, formația constănțeană a ținut, totuși, aproape de HCM în prima repriză, încheiată de gazde în avantaj, 16-12.
După pauză, Tomisul a surprins pe toată lumea, a trecut la cârma jocului, însă n-a reușit să scoată un rezultat pozitiv, brigada de arbitri având grijă să împingă Romanul de la spate atunci când a trebuit. Scor final, 32-29 pentru moldovence, însă publicul a aplaudat la scenă deschisă brava echipă a Constanței.
Celelalte rezultate ale rundei: HC Zalău - HC Oțelul Galați 25-22, HC Dunărea Brăila - SCM Craiova 27-22, HCM Buzău - Rulmentul Brașov 17-27, Uni-versitatea Reșița - Cetate Deva 24-20. Partidele Universitatea Cluj - Oltchim Râmnicu Vâlcea 31-31 și CSM București - HCM Baia Mare 34-29 s-au disputat în devans.
În clasament, CS Tomis a coborât pe locul zece, cu 16 puncte. Lideră este Oltchim (37 p), urmată de U Cluj (30 p), CSM București (28 p) și HC Zalău (26 p).
Etapa viitoare (duminică, 20 martie), CS Tomis va întâlni, pe teren propriu, pe Universitatea Reșița, "lanterna" ierarhiei.
Despre situația actuală a clubului, aflat în plin proces de reorganizare, vom scrie în ediția de mâine a ziarului nostru.
***
Itxako Navarra (Spania) este prima echipă din Grupa principa-lă I care s-a calificat în semifinalele Ligii Campionilor la handbal feminin, după ce a învins, sâmbătă, pe teren propriu, formația slovenă Krim Ljubljana, cu scorul de 25-24 (15-13).