Auto - Formula 1 / Rosberg a câștigat marele premiu al Australiei

86

Pilotul german Nico Rosberg (Mercedes) a câștigat Marele Premiu al Australiei, prima cursă din ediția 2016 a Campionatului Mondial de Formula 1, care a avut loc duminică pe circuitul Albert Park din Melbourne.

Rosberg a fost înregistrat la capătul celor 58 de tururi de circuit (302,271 km în total) cu timpul de 1h 48min.15sec.565/1000, reușind să-l devanseze cu 8sec.060/1000 pe coechipierul său de la Mercedes, britanicul Lewis Hamilton, plecat din pole position, locul al treilea fiind ocupat de germanul Sebastian Vettel (Ferrari), la 9sec.643/1000.

Nico Rosberg, fiul fostului campion mondial de Formula 1 Keke Rosberg, a înregistrat cu această ocazie a 15-a victorie din cariera sa în "Marele Circ" și a patra consecutivă, după ce a reușit să se impună în ultimele trei Grand Prix-uri din sezonul trecut, transmite Agerpres.ro.

Cursa australiană a fost întreruptă temporar în turul al 17-lea, după un accident spectaculos în care au fost implicați spaniolul Fernando Alonso (McLaren) și mexicanul Esteban Gutierrez (Haas), în urma căruia ambii piloți au scăpat din fericire nevătămați.

Clasament final:

1. Nico Rosberg (Germania/Mercedes) 1 h 48:15,565 (medie orară: 167,526 km)

16. Pascal Wehrlein (Germania/Manor-Mercedes) la 1 tur

Cel mai rapid tur: Daniel Ricciardo (AUS/Red Bull-TAG Heuer) 1:28.997, în turul 49 (viteză medie: 214,511 km/h)

Au abandonat: Daniil Kviat (Rusia/Red Bull), Fernando Alonso (Spania/McLaren), Esteban Gutierrez (Mexic/Haas), Rio Haryanto (Indonezia/Manor), Kimi Raikkonen (Finlanda/Ferrari), Marcus Ericsson (Suedia/Sauber).