Automobilism / Etapa Romania Winter Rally, câştigată de pilotul Dan Gîrtofan

218

Dublul campion naţional Dan Gîrtofan a câştigat, sâmbătă, Romania Winter Rally, prima etapă a Campionatului Naţional de Raliuri Betano, cursă desfăşurată în judeţul Covasna.
Echipajul Dan Gîrtofan/Tudor Mârza (Skoda Fabia R5) a fost cronometrat pe cele şase probe speciale cu timpul de 01 h 20 min 04 sec 4/10, informează Federaţia Română de Automobilism Sportiv.

Marea surpriză a venit de la Norbert Maior, care pe un Peugeot 106, s-a clasat pe locul doi la general, la 03:45,4 în spatele liderului. Podiumul a fost completat chiar de fiul lui Dan Gîrtofan, Andrei (Subaru), la 03:56,3. De menționat că atât Norbert, cât și Andrei sunt membri ai lotului național de juniori.

Etapa a doua a campionatului va fi Raliul Braşovului, programat pe 26 şi 27 martie.