Baschet / Înfrângere la Porto pentru CSM CSU Oradea, în FIBA Europe Cup

93

Echipa masculină de baschet CSM CSU Oradea, vicecampioană a României, a pierdut şi cel de-al doilea meci disputat în Grupa H a FIBA Europe Cup, informează Federaţia Română de Baschet.

Nimic nu anunţa un eşec al bihorenilor în Portugalia, după cursul jocului din prima repriză. Elevii lui Cristian Achim au avut o evoluţie solidă, ce le-a permis să-şi adjudece primele două sferturi şi să intre la vestiare cu un avantaj de cinci puncte.

Sfertul al treilea a fost însă unul de coşmar pentru CSM CSU Oradea, echipa reuşind să înscrie doar şase puncte, în vreme ce FC Porto a pus pe tabela 22 de puncte.

Ultimele zece minute au fost la fel de echilibrate ca primele 20, însă dezavantajul nu a putut fi recuperat de orădeni.

S-a terminat 75-63 (15-18, 18-20, 22-6, 20-19) pentru FC Porto, iar săptămâna viitoare, echipa din Oradea se va deplasa la Szolnok, pentru următorul meci din cadrul Grupei H a FIBA Europe Cup.