Liga Națională de baschet masculin

BC Athletic, victorie dramatică la Mediaș

364

Echipa masculină de baschet BC Athletic Constanța a furnizat surpriza penultimei runde a grupei valorice B a Ligii Naționale, impunându-se, în deplasare, scor 81-77 (43-32), în fața CSM-ului Mediaș, după ce a dominat trei dintre cele patru sferturi ale partidei.

Alin Andrieș a făcut unul dintre cele mai bune meciuri pentru "Gladiatorii din Tomis", bifând 23 puncte (1x3 p), două recuperări, patru pase decisive și două intercepții, celelalte puncte ale constănțenilor fiind realizate de Deondre Ray (16), Andrei Oprean (10), Daniel Mâinea (10), Brandon Lockhart, Samuel Berkelund (câte 5), Andrei Șerban (4), Sergiu Ursu (3), Adrian Trandafir, Alexandru Unitu (câte 2) și Brandon McLean (1).

"Am făcut o primă parte a jocului foarte bună, apoi ardelenii au revenit de la vestiare mai motivați și au trecut la conducerea meciului, pe final recuperând handicapul de 11 puncte de la pauză, însă după un time out în ultimul minut, Constanța s-a impus pe final prin punctele înscrise de Ray și Andrieș. Mulțumim tuturor celor care ne-au susținut", a declarat team-managerul BC Athletic, Andrei Talpeș.

Pentru echipa constănțeană, urmează încă o deplasare, sâmbătă, 12 ianuarie, la Brăila, adversară fiind Cuza Sport.